5 Obserwatorzy
2 Obserwuję
bazgradelko

Bazgradełko

Ania. Molica książkowa. Słuchaczka muzyki. Była rusofilka, obecna turkofilka i oriento-świr. Czyta, słucha, obserwuje, notuje. O książkach pisze na bazgradelko.blogspot.com Współzałożycielka Projektu Czytelnisko, który ma za ambicję rozczytać poznaniaków :)

Dlaczego nie jestem muzułmaninem - Ibn Warraq

 

 

 

O tym, że islamem interesuję się spory czas, uważnym czytelnikom bloga nie muszę przypominać. Ibn Warraq to jedna z głośniejszych postaci w islamie, Pakistańczyk zasłynął bowiem z odważnej krytyki religii mahometańskiej. Zainspirował się przypadkiem Salmana Rushdiego, który to sprowokował dyskusję na temat islamu, a sam niemal przypłacił swoją powieść życiem. Wydarzenia związane z "Szatańskimi wersetami" skłoniły Warraqa do napisania "Dlaczego nie jestem muzułmaninem". Co ciekawe, autor pochodzi z rodziny muzułmańskiej, niektórzy z jej członków są nawet ortodoksami. Pisarz ukrywa się pod pseudonimem, jest bowiem również założycielem Instytutu Sekularyzacji Społeczeństwa Islamskiego.

Chciałabym podkreślić, że niniejsza opinia na temat książki nie jest moją oceną islamu jako systemu wiary. Trudno jest mi odnosić się i komentować niewątpliwą erudycję autora. Chciałabym jednak odwołać się do własnych doświadczeń z islamem, jak również wskazać interesujące fragmenty książki.

 

Więcej na: http://bazgradelko.blogspot.com/2013/07/dlaczego-nie-jestem-muzumaninem-ibn.html